30 kwietnia skończył się sezon rocznych rozliczeń podatku PIT za 2024 rok. Wszyscy powinniśmy już rozliczyć się ze skarbówką. Co jednak w przypadku, gdy po złożeniu deklaracji zdaliśmy sobie sprawę, że nie uwzględniliśmy wszystkich przysługujących nam ulg i odliczeń? Jest rozwiązanie ...
Na publikację w Dzienniku Ustaw oczekuje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa ta zastąpi, obowiązującą już od przeszło 20 lat, ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W opinii ustawodawcy narzędzia wsparcia przewidziane w dotychczas obowiązującej ustawie są nieaktualne i nie wpisują się w ...
Wielu pracowników czeka na informację dotyczącą przyszłorocznej podwyżki płacy minimalnej. Ile wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2026 roku? Informacja już niebawem ...
Gazeta Podatkowa nr 30 (2218) z dnia 14.04.2025 r., autor: Kinga RomasW okresie ostatnich 3 lat, w związku z toczącym się konfliktem zbrojnym w Ukrainie, do Polski przybyło wielu obywateli tego kraju. Obywatele Ukrainy korzystają w Polsce z ochrony czasowej, pod warunkiem że nie korzystają z takiej ochrony na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej przyznanej z powodu działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy. Termin ich legalnego pobytu w Polsce upłynie z dniem 30 września br. Co dalej z ich pobytem i pracą w Polsce?
(czytaj wiecej - https://gofin.pl/firma/)
Gazeta Podatkowa nr 25 (2213) z dnia 27.03.2025 r., autor: Jolanta BiałkowskaProjekt dotyczący inwestycji produkcyjnej może być dofinansowany z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (FST) w zakresie działania 10.2 Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski (FEW) 2021-2027. Projekt może polegać na inwestycji produkcyjnej w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne w celu produkcji towarów i usług, przyczyniając się w ten sposób do akumulacji brutto i zatrudnienia.
(czytaj wiecej - https://gofin.pl/firma/)
Gazeta Podatkowa nr 23 (2211) z dnia 20.03.2025 r., autor: Marta Stefanowicz - WasilewskaDziałalność kantorowa jest regulowaną działalnością gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży. Działalność ta wymaga wpisu do rejestru działalności kantorowej. Działalnością kantorową jest również działalność gospodarcza obejmująca kupno lub sprzedaż złota dewizowego lub platyny dewizowej.
(czytaj wiecej - https://gofin.pl/firma/)
Gazeta Podatkowa nr 26 (2214) z dnia 31.03.2025 r., autor: Małgorzata SmolnikObowiązkiem osoby fizycznej, będącej podatnikiem VAT, likwidującej działalność gospodarczą jest sporządzenie spisu z natury towarów. Spis ten sporządza się na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Należy w nim ująć wszystkie towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. Dotyczy to jednak tych towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
(czytaj wiecej - https://gofin.pl/firma/)
Gazeta Podatkowa nr 34 (2222) z dnia 28.04.2025 r., autor: Kinga RomasPrzedsiębiorca, dokonując rejestracji swojej działalności w CEIDG, musi podać informacje o charakterze rejestrowanej firmy. Jedną z wymaganych danych jest określenie podklasy działalności gospodarczej (PKD). Należy wskazać tzw. przeważający kod prowadzonej działalności oraz pozostałe. PKD stosowane jest nie tylko w procedurze rejestracyjnej, ale też m.in. w statystyce. W jaki sposób sklasyfikować prowadzony biznes?
(czytaj wiecej - https://gofin.pl/firma/)
Gazeta Podatkowa nr 27 (2215) z dnia 03.04.2025 r., autor: Ewelina Mentel-WyrzychowskaPoniesienie straty przez spółkę z o.o. obliguje organy spółki, zwłaszcza zarząd, do wykonania określonych obowiązków. Jeśli w spółce wystąpiła strata kwalifikowana, wówczas należy zadecydować, czy spółka będzie kontynuowana. Członkowie zarządu powinni także w razie potrzeby pamiętać o terminowym złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości.
(czytaj wiecej - https://gofin.pl/firma/)
Gazeta Podatkowa nr 36 (2224) z dnia 05.05.2025 r., autor: Kinga RomasNa mocy przepisów ustawy o zdrowiu publicznym została wprowadzona opłata od środków spożywczych, tzw. opłata cukrowa lub podatek cukrowy. Opłata ta ma zniechęcać konsumentów do spożywania wysokosłodzonych napojów i motywować producentów do redukcji ilości cukru i substancji słodzących w produktach. Aktualnie ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie zmian w zakresie miarkowania wysokości opłaty dodatkowej.
(czytaj wiecej - https://gofin.pl/firma/)