Kwota wolna od podatku od dłuższego czasu pozostaje jednym z najważniejszych tematów w debacie publicznej. Obecnie wynosi ona 30 000 zł, jednak rząd zapowiedział jej podniesienie do 60 000 zł. Zmiana ta miałaby ogromne znaczenie dla sytuacji finansowej wielu Polaków – zwłaszcza tych o niższych i średnich dochodach. Mimo wcześniejszych zapowiedzi realizacja tego planu wciąż jest przekładana. Aktualne plany zdradził po rekonstrukcji rządu Minister Domański
W kasie fiskalnej powinna być ewidencjonowana sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Jednak przepisy o VAT nie zabraniają ewidencjonowania w kasie także sprzedaży dokonywanej na rzecz przedsiębiorców. Ponadto ...
Z dniem 13 lipca br. weszły w życie przepisy tzw. Pierwszego Pakietu Deregulacyjnego zawartego w ustawie z dnia 21 maja 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Ponadto trwają prace nad projektami ...
Co drugi pracownik obszaru księgowości uważa, że branża boryka się z niedoborem wykwalifikowanych specjalistów. Wśród głównych powodów luki kompetencyjnej respondenci wymieniają trudność w nadążaniu za zmieniającymi się przepisami ...
Od kilku dni właściciele domów jednorodzinnych ponownie mogą starać się o dofinansowanie zakupu i montażu kotłów gazowych w ramach programu Czyste Powietrze. Wnioski są przyjmowane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Gazeta Podatkowa nr 33 (2221) z dnia 24.04.2025 r., autor: Dawid SzwarcMężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. W razie uznania ojcostwa przed urodzeniem się dziecka już poczętego, bieg tego terminu nie może rozpocząć się przed urodzeniem się dziecka. (...) Wspomniany termin ma charakter terminu zawitego, co oznacza, że nie podlega przywróceniu.
(czytaj wiecej - https://gofin.pl/prawnik-radzi/)
Gazeta Podatkowa nr 36 (2224) z dnia 05.05.2025 r., autor: Dawid SzwarcSama tylko okoliczność, iż na realizację inwestycji nie jest wymagane pozwolenie na budowę ani zgłoszenie budowy, nie oznacza, że inwestor może zrealizować inwestycję (np. ogrodzić swoją działkę) w sposób dowolny. (...) W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego widnieje zapis, w myśl którego ogrodzenia od strony dróg publicznych powinny być ażurowe o wysokości nieprzekraczającej 1,7 m. Wykonanie w tej sytuacji ogrodzenia pełnego o wyższej wysokości będzie stanowić naruszenie prawa.
(czytaj wiecej - https://gofin.pl/prawnik-radzi/)
Gazeta Podatkowa nr 35 (2223) z dnia 30.04.2025 r., autor: Dawid SzwarcKierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
(czytaj wiecej - https://gofin.pl/prawnik-radzi/)
Gazeta Podatkowa nr 41 (2229) z dnia 22.05.2025 r., autor: Dawid SzwarcJeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Stanowi o tym art. 281 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego. Uprawnienie wynikające z powołanego przepisu nie ma zatem charakteru rzeczowego, a więc nie stanowi tytułu prawnego do nieruchomości.
(czytaj wiecej - https://gofin.pl/prawnik-radzi/)
Gazeta Podatkowa nr 39 (2227) z dnia 15.05.2025 r., autor: Dawid SzwarcZgodnie z przepisami darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Darowizny wykonanej nie można jednak odwołać po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. Odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego jest instytucją wyjątkową i w związku z tym przesłanka odwołania powinna być poddana wykładni restryktywnej.
(czytaj wiecej - https://gofin.pl/prawnik-radzi/)